Narzędzia do sprawdzania pisowni i korekty tekstów online – jakie są najskuteczniejsze?

Narzędzia do sprawdzania pisowni i korekty tekstów online – jakie są najskuteczniejsze?

W sieci znajdziesz mnóstwo przydatnych narzędzi do sprawdzania pisowni i korekty tekstów. Z ich pomocą bez problemu wyłapiesz większość błędów, literówek i wszelkich „potknięć” językowych. Błędy są rzeczą naturalną, integralnym elementem pracy każdego specjalisty od słowa – w tym copywritera i dziennikarza. Które programy do korekty są więc godne polecenia?

Które narzędzia do sprawdzania pisowni i korekty tekstów poddaliśmy ocenie?

W sieci dostępnych jest wiele narzędzi, które sprawdzają teksty pod kątem rodzajów błędów, proponują synonimy lub odgrywają rolę słownika.  Nie sposób przeanalizować i ocenić wszystkie, dlatego skupiłam się na – moim zdaniem – na najważniejszych.

 1. Korektory:
 • Ortograf,
 • LanguageTool,
 • Korektor Tekstu,
 • Polszczyzna.pl,
 • Zacerka,
 • iKorektor,
 • Euro Alphabet.
 1. Słowniki i poradniki:
 • Słownik Języka Polskiego PWN, 
 • Poradnia językowa Wydawnictwa Naukowego PWN,
 • Wielki Słownik Języka Polskiego.
 1. Programy z propozycjami synonimów:
 • Synonim.net,
 • Synonimy.pl,
 • Synonimiczny.pl.

Sprawdzone narzędzia do korekty tekstów online

Czy wiesz, że najwięcej błędów ortograficznych pojawia się na Facebooku? Według danych zebranych w 2018 roku, przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu Internetu Brand24, ten serwis społecznościowy znalazł się na niechlubnym pierwszym miejscu z wynikiem… 40,2% błędów. Co ciekawe, jak podają statystyki: „najmniej naruszeń norm językowych możemy odnotować w newsach dziennikarskich. Są one źródłem niewielu błędów – zaledwie 3,1%.” Mimo wszystko błędy się zdarzają – dlatego warto korzystać z dostępnych narzędzi online. Które polecamy? 

Ortograf.pl – szybka i fachowa korekta tekstów online

Ortograf.pl to bezpłatne narzędzie online, które sprawdza podany tekst pod kątem większości błędów. Jego baza dla języka polskiego ma… ponad 1000 reguł! Znakomicie sobie radzi nie tylko z błędami ortograficznymi i interpunkcyjnymi.

Wykrywa też błędy:

 • składniowe i leksykalne,
 • frazeologiczne,
 • fonetyczne,
 • typograficzne.

Znajduje literówki, podkreśla słowa, które powinny być napisane dużą literą, proponuje poprawny szyk wyrazów. Ortograf poprawia błędne odmiany i pisownie partykuły nie. 

Ortograf.pl - wygląd programu do sprawdzania tekstu zawierający miejsce na tekst

Narzędzie jest przeznaczone do korekty nie tylko w naszym rodzimym języku. Tak samo wskazuje błędy w przypadku angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego i wielu innych – ogólnie 28 języków.

Ortograf.pl oferuje nie tylko sprawdzanie pisowni. Ponadto na stronie znajdziesz takie zakładki jak:

 • zasady pisowni,
 • wątpliwości językowe,
 • dyktanda,
 • synonimy,
 • słownik,
 • wyszukiwarka.

Dlatego mogą z niego korzystać wszyscy – uczniowie, studenci, dziennikarze, copywriterzy oraz pozostali językowi specjaliści. Rozbudowane funkcje są przydatne dla każdego. Obsługa narzędzia Ortograf.pl jest intuicyjna.

LanguageTool – korekta tekstów online w przystępnym wydaniu

LanguageTool wykrywa prawie 1,5 tys. rodzajów błędów, dlatego jest jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi do korekty. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę „korektor tekstów”, to właśnie on się znajduje na samym szczycie Google. Dostępny też w trybie offline, jest bezpłatny. Zainteresowani bogatszym pakietem usług mogą skorzystać z płatnych abonamentów – Premium oraz Enterprise (więcej informacji pojawi się poniżej).

LanguageTool - wygląd programu do sprawdzania tekstu zawierający miejsce na tekst

Podobnie jak Ortograf.pl, program obsługuje 28 języków – w tym takich, które nie bazują na alfabecie łacińskim. Przejrzysty, łatwy w użytkowaniu i dokładny, wykrywa błędy ortograficzne i interpunkcyjne. Oczywiście to nie wszystko – równie skutecznie wychwytuje nieścisłości fonetyczne, leksykalne czy frazeologiczne. Ponadto poprawia:

 • nieodpowiednie odmiany przez przypadki i osoby,
 • błędne określenia rodzaju gramatycznego,
 • „usterki” typograficzne oraz składniowe.

LanguageTool to narzędzie, które jest nieustannie rozwijane i aktualizowane, dzięki czemu baza błędów się powiększa, a program nie ogranicza się tylko do podstawowych funkcji. Koryguje też niespójne zapisy dat, archaizmy, pleonazmy czy powtórzenia wyrazów. To wszystko daje mu sporą przewagę.

Wersja bezpłatna przeprowadza korektę do 20 tys. znaków jednorazowo i pozwala na wykrywanie błędów na podstawie zebranej bazy.

Wersja Premium (10,75 zł/mc) gwarantuje między innymi korektę do 40 tys. znaków jednorazowo, wykrywanie nieprawidłowego rodzaju w zwrotach grzecznościowych i dodatek do Microsoft Word bez limitu znaków do korekty.

Niektórzy użytkownicy decydują się na pakiet Enterprise. Jego cena waha się od 150 do 510 zł/mc, zależnie od usług. Największą korzyścią jest bez wątpienia brak limitu znaków do korekty, wszystkie opcje wersji Premium i dostęp do API.

Korektortekstu.pl – sprawdzanie błędów w kilka sekund

Z tego narzędzia możesz korzystać online lub w postaci dodatku do Firefox. Bezpłatny program podsumowuje wszystkie znalezione błędy, a nawet przedstawia statystyki wprowadzonego tekstu lub jego części. 

Korektortekstu.pl - wygląd programu do sprawdzania tekstu zawierający miejsce na tekst

Główne cechy korektora tekstu to:

 • eksport do formatów PDF lub WORD,
 • statystyki tekstów,
 • słownik wyrazów własnych,
 • podręczny słownik synonimów,
 • możliwość korzystania z programu na każdym urządzeniu.

Jak widać, korektor tekstu skutecznie wskazuje wszelkie błędy ortograficzne, literówki czy pleonazmy. Podkreśla błędy frazeologiczne, leksykalne i typograficzne, a poprawność pisowni jest sprawdzana w oparciu o całe zdanie. 

Co istotne, narzędzie jest intuicyjne w obsłudze, a statystyki tekstu określają nawet prędkość mówienia i szacunkowe trwanie przeczytania treści na głos. 

Polszczyzna.pl – nie tylko korektor

Polszczyzna.pl to nie tylko darmowy korektor online, ale też miejsce, które dostarcza wiele wskazówek, porad, ciekawostek, a nawet dyktand i quizów. Narzędzie jest uzupełnieniem istniejącej od kilku lat strony na Facebooku „Poprawna polszczyzna”. Ten program online jest bardzo przyjazny dla każdego odbiorcy – w tym profesjonalistów, jak i amatorów. 

Polszczyzna.pl - wygląd programu do sprawdzania tekstu zawierający miejsce na tekst

Polszczyzna.pl szybko sprawdza treści i poprawia błędy językowe – w tym ortograficzne, interpunkcyjne i stylistyczne. Korektor online wskazuje literówki i wstawia polskie znaki diakrytyczne. Inteligentna analiza pisowni jest więc wygodna – tym bardziej, że każdy rodzaj pomyłek jest wyszczególniony innym kolorem.

Poza tym poradnia prezentuje wiele ciekawych tematów, które nierzadko trapią nawet profesjonalistów.

Polszczyzna.pl - tematy artykułów, które warto przeczytać

Zecerka.pl – oryginalny korektor tekstu

Korekta tekstu polega nie tylko na poprawianiu błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Doskonałym tego przykładem jest program Zecerka.pl, który namierza nieprawidłowości związane ze składem treści.

Narzędzie pomaga przeprowadzić topograficzną korektę. Nadaje treści odpowiedni wygląd, zwiększa czytelność i ułatwia jej odbiór. Jego główne cechy to:

 • prawidłowe dzielenie słów,
 • usuwanie podwójnych spacji (największa bolączka wielu copywriterów),
 • usuwanie spacji sprzed znaków interpunkcyjnych oraz symboli miar, 
 • przenoszenie spójników z końców linii,
 • używanie polskich znaków typograficznych, takich jak cudzysłów drukarski,
 • pisanie dużą literą zaimków osobowych i dzierżawczych.

Wybór funkcji do sprawdzenia jest bogaty:

Zecerka.pl - dostępne funkcje programu

Raport korekty Zecerki przedstawia się następująco:

iKorektor.pl – znakomity korektor online dla webmasterów i właścicieli stron internetowych

To internetowe narzędzie do korekty szybko znajduje błędy:

 • ortograficzne,
 • interpunkcyjne,
 • typograficzne.

Ponadto uzupełnia polskie znaki diakrytyczne i poprawia literówki. Co istotne iKorektor jest ulepszany i aktualizowany, podobnie jak LanguageTool. Każdy użytkownik może pomóc w rozwoju narzędzia, wysyłając sugestie, pomysły i uwagi za pośrednictwem formularza kontaktowego. 

Chociaż iKorektor jest przeznaczony dla każdego odbiorcy, ogrom korzyści z jego użytkowania mają właściciele stron internetowych. Dzięki specjalnemu pluginowi, mogą w łatwy sposób rozszerzyć funkcjonalność serwisu o opcję prostej autokorekty tekstu w formularzach. Dla programistów, którzy chcą korzystać z narzędzia w aplikacjach, udostępniony został interfejs API.

Poza tym iKorektor występuje też w płatnych wersjach. Na poniższym obrazku są przedstawione pakiety, które uruchamia się przez kody aktywacyjne. 

iKorektor - wybór pakietu

iKorektor oferuje też ciekawy quiz z języka polskiego, który jest szczególnie pomocny dla uczniów.

Euro Alphabet – korekta tekstów

Euro Alphabet to narzędzie, którego silnikiem jest… Language Tool, dlatego oba mają identyczne możliwości w zakresie korekty. Wykrywa praktycznie wszystkie błędy językowe, również te nietypowe, takie jak literówki kontekstowe, nadużywane słowa czy nieprawidłowo użyte znaki przestankowe. W sumie to ponad 1000 błędów! 

Poza tym Euro Alphabet jest rozszerzony o inne usługi:

Euro Alphabet - lista dostępnych tłumaczeń tekstu

Oprócz sprawdzania pisowni, możesz przetłumaczyć wybrane słowa i zdania na dowolny język, a nawet… skorzystać z edytora napisów do filmów! Warto jednak wiedzieć, że wiele funkcji jest płatnych – na przykład tłumaczenie artykułów naukowych kosztuje ponad 30 złotych.

Szczegółowe internetowe słowniki języka polskiego – poznaj nasze propozycje! 

Oprócz korektorów treści warte uwagi są tradycyjne formy weryfikacji błędów – słowniki. W dzisiejszych czasach szybko poznasz ich zawartość online. 

Internetowy słownik języka polskiego PWN

Któż nie słyszał o Wydawnictwie Naukowym PWN? Ten najbardziej znany wydawca publikacji do zdobywania wiedzy w Polsce oferuje mnóstwo możliwości – także w wersji online. Nie musisz więc korzystać z ciężkich i nieporęcznych papierowych tomów. Słownik języka polskiego PWN online jest dostępny na wszystkie urządzenia – w tym mobilne.

Intuicyjny w obsłudze i nieskomplikowany udostępnia wyszukiwarkę, dzięki której szybko znajdziesz interesujące Cię słowo lub zagadnienie. 

PWN - informacje na temat wyszukanego słowa

Słownik języka polskiego PWN online składa się z wielu najpopularniejszych słowników, takich jak „Słownik języka polskiego” stworzony na podstawie „Słownika 100 tysięcy potrzebnych słów” J. Bralczyka i z „Wielkiego słownika ortograficznego” na podstawie „Wielkiego słownika ortograficznego PWN z zasadami pisowni i interpunkcji” E. Polańskiego.

Poza tym w wersji online masz dostęp do poradni językowej Wydawnictwa Naukowego PWN. To właśnie w niej najwięksi specjaliści (w tym prof. Mirosław Bańko, prof. Kazimierz Sikora czy prof. Małgorzata Marcjanik) odpowiadają na pytania użytkowników, które dotyczą poprawności i zastosowania języka polskiego. Poradnia działa pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Kłosińskiej – przewodniczącej Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Wielki słownik języka polskiego – dostęp do kilkudziesięciu tysięcy wyrazów współczesnego języka polskiego

Ten słownik został opracowany przez zespół językoznawców z Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk ze wsparciem przedstawicieli innych polskich ośrodków naukowych. Rzetelnie opisuje polską leksykę – do 2018 roku zawierał aż kilkadziesiąt tysięcy wyrazów współczesnego języka polskiego, w tym związki frazeologiczne i wybrane przysłowia. Z roku na rok jest coraz obszerniejszy, starsze hasła są aktualizowane, a nowe publikowane sukcesywnie.

Redaktorem naukowym Wielkiego słownik języka polskiego jest Piotr Żmigrodzki, a w skład komitetu redakcyjnego wchodzą między innymi prof. Mirosław Bańko oraz prof. Maciej Grochowski.

Wielki słownik języka polskiego - informacje na temat wyszukanego słowa

Wyszukiwarka jest bardzo intuicyjna w obsłudze, a hasła są dokładnie opisane i nie przedstawiają tylko definicji. Zakładki umożliwiają zapoznanie się z ich kwalifikacją tematyczną, relacjami znaczeniowymi czy pochodzeniem.

Narzędzia z propozycjami synonimów – które są warte uwagi? 

Czy zauważasz czasami powtórzenia w swoich tekstach? Bywa to naprawdę irytujące, dlatego poniżej przedstawiamy popularne narzędzia z propozycjami synonimów online. 

Synonim.NET – nie tylko synonimy

Synonim.NET to znakomite narzędzie, które prezentuje zbiorczy wykaz wszystkich synonimów do danego słowa. Co ciekawe, dzieli je na grupy znaczeniowe, dzięki czemu wyszukiwanie jest proste. Ponadto program oferuje jeszcze inne funkcje, przedstawione na poniższym screenie. 

Synonim.NET - lista dostępnych funkcji

Wśród tych kategorii znajduje się nawet tłumacz alfabetu Morse’a i słownik antonimów. Synonim.NET to świetne wsparcie zarówno dla profesjonalistów, jak i uczniów. Poza tym jest darmowy, ogólnodostępny i prosty w użytkowaniu. 

Synonimy.pl – słownik synonimów online

Synonimy.pl to bardzo rozbudowana strona, która zawiera aż… ponad milion synonimów! Wyniki są przedstawione w kolejności alfabetycznej, a każdy z nich jest hiperłączem do zbioru własnych wyrazów bliskoznacznych.

Oczywiście funkcje słownika nie kończą się tylko na prezentacji synonimów. Zawiera on zdrobnienia, zgrubienia, wulgaryzmy, historycyzmy, przedstawia też skróty i symbole w języku polskim. Strona jest aktualizowana, warto też wiedzieć, że słownik w wersji papierowej miał dwa wydania: pierwsze w 2005 roku, a drugie rozszerzone o ponad 42 tys. haseł. Jeśli więc ktoś woli tradycyjną wersję, nic nie stoi na przeszkodzie, aby się w nią zaopatrzyć. 

Synonimiczny.pl – alfabetyczny słownik synonimów języka polskiego 

Synonimiczny.pl działa na trochę innej zasadzie niż wcześniej wymienione słowniki z synonimami. Wyszukiwarka przekierowuje do wyników wyszukiwania Google. Jednak na stronie, podobnie jak w przypadku Synonimy.pl, znajduje się alfabetyczny wykaz słów – warto właśnie nim się kierować podczas poszukiwań. Poniższe zdjęcia przedstawiają dwa sposoby wyszukiwania:

Synonimiczny.pl - wyszukiwarka synonimów wpisanego przez nas słowa

oraz zalecany alfabetyczny, do którego się przekierujesz, klikając zakładkę „Alfabetyczny słownik synonimów”:

Synonimiczny.pl - alfabetyczny słownik synonimów

Dla porównania przedstawiamy zestawienie programów i ich najważniejszych funkcji.

Narzędzie onlinePoprawianie błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznychPoprawianie podwójnych spacjiPropozycja wyrazów bliskoznacznychWskazywanie błędów w innych językachDodatkowe zakładkiDodatkowe płatne pakiety, produkty lub usługi
OrtografTAKNIETAKTAKTAK – zasady pisowni, wątpliwości językowe, dyktanda, słownik, synonimyNIE
LanguageToolTAKNIENIETAKNIETAK –  Wersja Premium (10,75 zł/mc),  pakiet Enterprise (od 150 do 510 zł)
Korektor TekstuTAKNIENIETAKTAK – formatowanie tekstu, porównywanie tekstów, dokumentacja APINIE
Polszczyzna.plTAKTAKNIENIETAK – błędy językowe, ciekawostki, poradnia, dyktanda i quizyNIE
ZecerkaTAKTAKNIENIETAK – zasady pisowni, przykłady zastosowania NIE
iKorektorTAKTAKNIENIETAK – dodatki, pluginy, API, QuizTAK –  pakiet 3 dni (2,97zł), pakiet 7 dni (3,90zł), pakiet 30 dni (9,90zł)
Euro AlphabetTAKNIENIETAKTAK – tłumaczenia pisemne, ustne, edytor napisów do filmówTAK – tłumaczenia językowe od 31,99 zł
Synonim.NETNIENIETAKNIETAK – tłumacz alfabetu Morse’a, deklinacja rzeczowników, słownik antonimów, słownik rymów do czasowników NIE
Synonimy.plNIENIETAKNIETAK – skróty i symboleNIE
Synonimiczny.plNIENIETAKNIETAK – artykuły, czym jest synonim NIE

Sprawdzanie pisowni i korekta tekstu online – czy masz już swoje idealne narzędzie? 

Nie ma co ukrywać – nawet korektory tekstu bywają zawodne, jednak warto sprawdzać swoje treści. Czasami przeoczysz literówkę, innym razem zapomnisz postawić przecinka we właściwym miejscu, a jeszcze kiedyś zdarzy Ci się popełnić błąd ortograficzny – i jest to jak najbardziej naturalne. Wymienione programy mogą więc być nie lada wsparciem dla każdego – zarówno profesjonalnych copywriterów, dziennikarzy, jak i uczniów, studentów oraz innych twórców treści. 

Jak napisał Janusz Leon Wiśniewski: Ludzie czytają i często także znajdują w sobie odwagę, aby pisać. Bo pisanie zawsze wymaga odwagi. Poddać ocenie innych swoje teksty, napisać je lub wyciągnąć z ukrycia, „z szuflady”, to odwaga poddania się ocenie innych. Odbiorcy oceniają treści tym bardziej wtedy, kiedy dostrzegą błędy.  Chociaż są one rzeczą ludzką, warto je eliminować za pomocą dostępnych programów. 

Jeśli zależy Ci na najlepszej korekcie, postaw na usługi profesjonalistów – algorytmy programów wciąż nie są tak bardzo zaawansowane, by poradzić sobie z każdą nieprawidłowością językową. 


Copywriterka i absolwentka filologii polskiej ze specjalnością dziennikarską. Prywatnie miłośniczka książek, natury, gier RPG, Sci-Fi oraz podróży - niekoniecznie w tej kolejności. ;) Wierzy, że każde słowo ma ogromną moc, jeśli Tylko znajdzie się na właściwym miejscu