Copywriting: sztuka pisania skutecznych tekstów

Copywriting: sztuka pisania skutecznych tekstów

W cyfrowym świecie umiejętność wybicia się ponad szum informacyjny staje się kluczowym elementem sukcesu. Copywriting to nie tylko umiejętność składania zdań – to sztuka pisania tekstów, które przyciągają uwagę oraz skłaniają do działania. Skuteczny copywriting pomaga w budowaniu marki, generowaniu sprzedaży i nawiązywaniu trwałych relacji z odbiorcami. Dowiedz się, na czym dokładnie polega i jakie jest znaczenie copywritingu.

Copywriting – co to jest? Definicja i znaczenie copywritingu

Copywriting to słowo, które nie ma swojego odpowiednika w języku polskim.

Wbrew pozorom przedrostek “copy” nie ma nic wspólnego z kopiowaniem. Jego pochodzenia należy się raczej doszukiwać w łacińskim słowie “copia”, które oznacza obfitość lub zasobność1.

Obecnie tym terminem nazywa się treści tworzone przez copywriterów. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że stykasz się z nimi każdego dnia – m.in. na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, na opakowaniach produktów czy w postaci informacji prasowych. Copywriter może też pisać artykuły na blogi tematyczne, oferty sprzedażowe czy slogany reklamowe.

Co to jest copywriting: podstawowe informacje

Na czym polega copywriting? Ujmując rzecz najprościej: na tworzeniu tekstów o charakterze użytkowym. Mają one na celu pozyskanie uwagi czytelnika, a następnie skłonienie go do podjęcia określonego działania.

Kluczowymi elementami copywritingu są:

 • jasność przekazu,
 • dostosowanie do grupy docelowej,
 • umiejętność budowania emocjonalnej więzi z odbiorcą.

Copywriter tworzy teksty, jednak nie są to teksty beletrystyczne czy naukowe, a typowo użytkowe. Można go więc nazwać pisarzem w służbie komercji.

Różnica pomiędzy copywritingiem a pisaniem treści

Dobry copywriting to znacznie więcej niż po prostu pisanie treści. Kluczem do zrozumienia różnicy pomiędzy tymi pojęciami są realizowane cele. Pisać teksty można z różnych powodów, a nawet bez konkretnego  kierunku. Copywriting polega jednak przede wszystkim na wywoływaniu natychmiastowej reakcji odbiorcy i ma na celu skłonić go do konkretnego działania. Treści stworzone przez copywriterów zazwyczaj realizują cele sprzedażowe (choć nie zawsze bezpośrednio) i mają charakter użytkowy.

Copywriting a content marketing

Copywriting często jest też mylony z content marketingiem. Są to uzupełniające się dziedziny, ale znaczenie tych pojęć nie jest tożsame.

Copywriting odgrywa więc kluczową rolę w content marketingu, ale nie ogranicza się jedynie do tego typu działań. Copywriterzy mogą zajmować się tworzeniem tekstów marketingowych, ale ich treści są wykorzystywane także w wielu innych kontekstach, niekoniecznie związanych bezpośrednio z tą dziedziną.

Znaczenie copywritingu w marketingu cyfrowym

Początkowo copywriting był utożsamiany jedynie z reklamą. Pod tym pojęciem rozumiano tworzenie sloganów reklamowych i treści do telewizji, radia, na ulotki czy billboardy2. Dziś jednak znaczenie copywritingu oraz jego zastosowanie wykroczyły zdecydowanie poza ramy tworzenia tekstów reklamowych. Wpłynął na to m.in. rozwój marketingu internetowego (cyfrowego).

W związku z tym celem copy (czyli treści tworzonej przez copywritera) może być nie tylko sprzedaż, ale np.:

 • kliknięcie linku,
 • zapisanie się do newslettera,
 • „polubienie” danego profilu w social media.

Marketing internetowy w znacznej mierze wykorzystuje właśnie copywriting. We wszechobecnym zalewie informacji i treści sztuką jest bowiem przyciągnąć uwagę odbiorcy oraz zainteresować go treścią. 

Ponadto treść stworzona przez dobrego copywritera:

 • kreuje wizerunek marki,
 • dostarcza treści przydatnych dla odbiorcy,
 • wspiera działania SEO,
 • pomaga dotrzeć do konkretnego użytkownika,
 • ułatwia budowanie przewagi konkurencyjnej.

Wszystko to prowadzi natomiast do generowania konwersji, czyli realizacji nadrzędnego celu działań marketingowych. Dlatego też copywriting w marketingu internetowym odgrywa niezwykle ważną rolę, wpływając na skuteczność komunikacji zarówno pod względem sprzedaży, jak i wizerunku oraz innych celów.

Potrzebujesz pomocy w copywritingu?
Wypełnij formularz.

  Techniki i proces tworzenia tekstów

  Copywriterzy przygotowują różne rodzaje treści, począwszy od tekstów reklamowych, poprzez artykuły eksperckie i sponsorowane, aż po posty na social media czy treści newsletterów. Każdy z tych typów powstaje natomiast w nieco inny sposób. Znaczenie ma przede wszystkim to, do kogo jest kierowana dana treść oraz jakie cele ma realizować. Z tego powodu w dziedzinie copywritingu nie wystarcza umiejętność konstruowania tekstów poprawnych pod względem językowym! Jakie techniki stosuje się w copywritingu i jak wygląda proces tworzenia tekstów?

  Podstawowe techniki copywritingu

  Aby pisać teksty, które pełnią określone funkcje i realizują zamierzone cele, trzeba trzymać się określonych zasad. Pomagają w tym popularne techniki copywritingu. 

  Wśród przydatnych narzędzi, które pozwalają tworzyć dobre teksty, należy wymienić m.in.:

  • model AIDA (Attention, Interest, Desire, Action)3 – określa zasady tworzenia skutecznej struktury tekstu składającej się z etapów przyciągania uwagi, zainteresowania, wywołania pożądania, a finalnie nakłonienia do wykonania konkretnej akcji (czynności);
  • język korzyści – polega na ukazaniu konkretnych korzyści płynące z danego produktu lub usługi; wskazuje na to, jakie problemy pomagają rozwiązać lub jakie potrzeby spełnić; w tekstach typowo sprzedażowych zaleca się korzystanie ze schematu cecha-zaleta-korzyść;
  • storytelling – co można dosłownie przetłumaczyć na opowiadanie historii; technika ta pozwala przedstawić treść w angażujący, oryginalny sposób; oddziałuje także na wyobraźnię odbiorcy, przez co zapada w pamięć;
  • CTA (Call To Action) – czyli wezwanie do działania; to narzędzie, które pomaga skłonić odbiorcę do wykonania konkretnej czynności (np. kliknij tutaj, zapisz się, dowiedz się więcej).

  To oczywiście tylko przykładowe skuteczne techniki copywritingu. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Przy tworzeniu treści użytkowych bardzo ważne jest również m.in. odpowiednie konstruowanie nagłówków. W niektórych tekstach stosuje się także język perswazyjny (ang. persuasive writing) czy tzw. power words, czyli słowa, które zwracają uwagę i wywołują emocje (np. natychmiastowy, darmowy, gwarantowany) – to cechy m.in. dobrych tekstów reklamowych i typowo sprzedażowych.

  Proces tworzenia tekstów: od pomysłu do realizacji

  Praca copywritera to znacznie więcej niż pisanie. Aby tworzyć dobre teksty realizujące konkretne cele, należy mieć na uwadze szereg czynników. Oczywiście każdy autor może opracować własny schemat pracy. 

  Jednak w uproszczeniu proces tworzenia tekstów użytkowych (czyli copy) można rozbić na kilka głównych etapów. Jakich?

  1. Określenie i zrozumienie celu – dobry copywriter zawsze dostosowuje styl pisania i strukturę treści do tego, jaki cel ma ona realizować. Teksty czysto informacyjne pisze się zupełnie inaczej niż oferty handlowe, Dlatego pierwszym etapem tworzenia tekstu jest klarowne określenie celu – pomaga to wytyczyć kierunek działań i zaplanować, jakie elementy muszą się znaleźć w tekście oraz jaki powinien być jego wydźwięk.
  2. Analiza danych – następnie należy wziąć pod lupę zarówno klienta, dla którego się pisze, jak i jego grupę docelową. Pomoże to zdecydować, jakie informacje wyeksponować i w jaki sposób to zrobić. Przydatna jest także analiza konkurencji – pomaga ona bowiem zauważyć, czym opisywana oferta różni się od podobnych na rynku w celu podkreślenia tego w tekstach.
  3. Dopasowanie słów kluczowych – copywriting często idzie ramię w ramię z optymalizacją pod kątem wymagań wyszukiwarek. Pisanie tekstów SEO wymaga natomiast zastosowania odpowiedniego rozmieszczenia i natężenia określonych fraz. Tzw. słowa kluczowe mogą być określone w briefie dla copywritera, ale czasami musi je dobrać samodzielnie, posługując się przeznaczonymi do tego narzędziami.
  4. Struktura i planowanie treści – kolejno przychodzi czas na opracowanie koncepcji tekstu oraz jego struktury. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dłuższych form, takich jak artykuły czy teksty na strony internetowe.
  5. Pisanie – dopiero w tym momencie autor zaczyna ubierać przekaz w słowa. Trzymając się wcześniejszych założeń i ustalonej struktury tekstu, tworzy jego pierwszą wersję.
  6. Redakcja i poprawki – po zakończeniu pisania należy jeszcze zredagować tekst, czyli usunąć błędy i nanieść ulepszenia, które sprawią, że będzie czytelniejszy, przyjemniejszy w odbiorze oraz skuteczniejszy w zakresie funkcji, którą ma pełnić. Zredagowany tekst następnie wysyła się do klienta, który również może nanieść na niego pewne poprawki lub poprosić o zmiany.
  7. Finalna wersja – po poprawkach i zatwierdzeniu ich przez klienta tekst jest gotowy do publikacji.
  Etapy tworzenia tekstu

  Odpowiedź na pytanie „co to jest copywriting” jest zatem dość złożona. W skład pracy copywritera wchodzi cały proces tworzenia tekstów, który jest wieloetapowy i wymaga od niego konkretnych umiejętności.

  Tworzenie treści: Jak tworzyć skuteczne teksty?

  Dla klientów korzystających z usług specjalistów od pisania najważniejsze jest, aby dostarczone teksty były skuteczne. Co to znaczy?

  Dobry copywriting polega przede wszystkim na tworzeniu treści, które realizują określone funkcje i cele. Teksty informacyjne mają więc klarownie informować, a sprzedażowe pomagać w zwiększaniu sprzedaży itd. Jak to osiągnąć?

  Po pierwsze, warto się trzymać opisanego wyżej schematu tworzenia tekstów. Jest on bardzo pomocny, jeśli chodzi o objęcie i stosowanie właściwego tonu oraz sposobu komunikacji. 

  Po drugie, trzeba pamiętać o takich elementach jak:

  • chwytliwe tytuły i nagłówki – przyciągają czytelnika, pomagają porządkować treść i informują, czego można się po nim spodziewać;
  • dobry wstęp – podobnie jak tytuł, ma zachęcić do zapoznania się z treścią; za długi, zbyt ogólny czy po prostu nudny może sprawić, że odbiorca nie zechce przejść dalej;
  • poprawność językowa – nic tak nie zniechęca do czytania, jak ewidentne „byki” w tekście;
  • jakość języka – bardzo ważne jest również unikanie frazesów i kalek językowych, które sprawiają, że tekst jest mniej ciekawy, nie angażuje odbiorcy i obniża wiarygodność treści; należy pamiętać również o dostosowaniu języka do odbiorcy;
  • dobry research – skuteczny tekst musi być konkretny i wiarygodny; niezależnie od celu, jaki ma realizować, w profesjonalnym copywritingu nie ma miejsca na błędy merytoryczne, informacje pochodzące z mało wiarygodnych źródeł czy „lanie wody”;
  • wartościowa treść – warto też zadbać o to, aby tekst przedstawiał jaką wartość dla czytelnika, a więc np. dostarczał mu konkretnych informacji, których poszukuje;
  • optymalizacja – jest to szczególnie ważne przy tworzeniu treści SEO, a w praktyce dotyczy to wszystkich tekstów umieszczanych w internecie; użycie odpowiednich słów kluczowych pozwoli bowiem dotrzeć do danej treści większej liczbie użytkowników.

  Podsumowując, skuteczny copywriting opiera się na łączeniu konkretnego przekazu i atrakcyjnego języka. Tekst musi intrygować, wciągać i interesować, jednocześnie rzetelnie i wyczerpująco przedstawiać dany temat. Bardzo istotna jest również czytelność tekstu, którą osiąga się dzięki połączeniu odpowiedniej struktury i języka. Ponadto dobry tekst będzie przyjazny algorytmom wyszukiwarek. Trzymanie się tych wszystkich zasad wcale nie jest proste! Dlatego początkujący copywriterzy często popełniają szereg błędów, przez które ich teksty sprzedażowe nie sprzedają!

  Interesuje Cię copywriting i zastanawiasz się, czy nadajesz się do tego rodzaju pracy? Sprawdź nasz obszerny poradnik na temat tego jak zostać copywriterem.

  Rodzaje copywritingu i specjalizacje

  Wiesz już, czym jest copywriting. Zawód copywritera nie jest jednorodny i przeszedł długą drogę od tworzenia tekstów reklamowych. Przedstawiciele tej profesji mogą napotkać podczas swojej pracy przeróżne zadania. Pomaga to zdobyć wprawę w pisaniu różnych rodzajów treści, a także wyrobić sobie specjalizację. Znajomość rodzajów copywritingu przydaje się również zlecającym – dzięki temu mogą łatwiej określić swoje potrzeby i upewnić się, że trafią do eksperta w danej dziedzinie.

  Jakie rodzaje copywritingu można wyróżnić? Przegląd specjalizacji

  Jakie rodzaje copywritingu można wyróżnić? Jest ich naprawdę sporo. Podział na kategorie nie jest jednak sztywny – poszczególne dziedziny często się przenikają, a wielu copywriterów specjalizuje się w kilku z nich jednocześnie. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów rodzajów copywritingu, choć oczywiście można wydzielić również inne nisze. Podział zmienia się również z czasem, ponieważ copywriting jest dziedziną, która ciągle ewoluuje.

  Copywriting reklamowy

  Copywriting reklamowy to niejako pierwotna forma tego zawodu. To właśnie od tworzenia haseł i spotów reklamowych zaczęła się jego historia. Uważany za “ojca” copywritingu John Emory Powers jest natomiast również nazywany prekursorem współczesnej kreatywnej reklamy4

  Copywriterzy reklamowi zajmują się tworzeniem tekstów marketingowych, sprzedażowych, perswazyjnych, często także kreatywnych i emocjonalnie zaangażowanych. W tej dziedzinie przeważają też krótkie formy, które muszą być bardzo chwytliwe i zapadać w pamięć. Tworzenie dobrych tekstów reklamowych wymaga nieprzebranych pokładów kreatywności i wyjątkowej umiejętności do ubierania myśli w słowa.

  SEO copywriting: pisanie tekstów dla wyszukiwarek

  SEO copywriting to jedna z najpopularniejszych obecnie form. Polega ona na tworzeniu treści SEO – czyli takich, które są zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek. Wymaga to przestrzegania pewnych schematów, szczególnie w zakresie niezbędnych elementów tekstu (oraz dodatków, takich jak np. meta tagi) czy też natężenia i rozmieszczenia słów kluczowych.

  Pisanie tekstów SEO nie zwalnia także z myślenia o użytkownikach – treści zawsze muszą być ciekawe, konkretne i przyjemne w odbiorze.

  Corporate copywriting: pisanie dla firm i korporacji

  Copywriting korporacyjny (corporate copywriting) specjalizuje się w tworzeniu treści dla przedsiębiorstw, zazwyczaj tych dużych, z precyzyjnie określoną strategią biznesową i marketingową oraz sporym budżetem. Ta dziedzina łączy cechy innych typów copywritingu, ale wyróżnia ją skupienie na jednej marce i jej odbiorcach. Copywriter korporacyjny jest nie tylko autorem treści, ale też ambasadorem marki.

  Copywriting social media

  Zadania copywritera mogą obejmować także tworzenie tekstów na social media5, czyli treści postów np. na Facebook czy Instagram marki. Takie teksty muszą być maksymalnie angażujące, zazwyczaj skupiają się także na budowaniu relacji z odbiorcami i wzmacnianiu wizerunku marki.

  Copywriting produktowy

  Skupia się na tworzeniu opisów produktów na potrzeby np. sklepów internetowych, ale również innych materiałów sprzedażowych. Tego typu treści muszą być konkretne, zwięzłe, a jednocześnie mocno sprzedażowe.

  Copywriting jako zawód: co warto wiedzieć o pracy copywritera?

  Copywriting to sztuka tworzenia skutecznych tekstów, ale też po prostu zawód, który można wykonywać na różne sposoby. W ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na niski próg wejścia oraz możliwość pracy zdalnej.

  Wielu osobom copywriting jawi się jako idealne zajęcie zapewniające elastyczność, ciekawe wyzwania i wysokie zarobki. Praca copywritera z pewnością jest interesująca, ale też znacznie bardziej wymagająca, niż mogłoby się wydawać. Co warto o niej wiedzieć?

  Zawód copywritera: czy copywriting jest dla każdego?

  Teoretycznie zawód copywritera nie przedstawia żadnych wygórowanych wymagań – wystarczą komputer, internet oraz umiejętność pisania. Zdecydowanie nie jest to jednak zajęcie dla każdego. Co więcej, czasami nawet osoby, które uwielbiają pisać i świetnie znają zasady języka polskiego, nie mają zadatków na dobrego copywritera.

  Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele. Podstawy pracy copywritera wydają się proste, ale po zagłębieniu się w wymagania dotyczące tworzonych tekstów sprawy stają się znacznie bardziej skomplikowane.

  Po pierwsze w dziedzinie copywritingu ważne jest pisanie w konkretnym celu i dla konkretnego odbiorcy. Trzeba więc umieć odpowiednio dostosować styl i treść komunikatu. Aby być skutecznym copywriterem, należy także umieć przyciągać uwagę odbiorcy. Poza tym ten zawód często oznacza pracę pod presją czasu i konieczność dobrej organizacji – teksty muszą być bowiem dostarczane w terminie.

  Zawód copywritera: czy copywriting to tylko stukanie w klawiaturę?

  Patrząc z boku, można odnieść wrażenie, że praca copywritera nie jest zbyt trudna. Ot, “klepanie w klawiaturę” i zapewne jedynie przepisywanie treści z dostępnych źródeł. Nie bez powodu jednak za dobry copywriting trzeba sporo zapłacić! Stworzenie tekstu, który po prostu działa, czyli trafia do wybranej grupy docelowej i spełnia określone funkcje, wymaga umiejętności oraz zaangażowania.

  Co więcej, czasami to przygotowanie najmniejszych objętościowo treści zajmuje najwięcej czasu. Przykładem są slogany reklamowe, od których to zaczęła się historia copywritingu. Wymyślenie dobrego hasła może zajmować nawet kilkadziesiąt godzin.

  Copywriterka pracująca nad tekstem

  Każdy tekst wymaga również pracy, która wybiega poza “stukanie w klawiaturę”. Doskonale obrazuje to opisany wyżej proces tworzenia treści.

  Copywriter przy każdym zleceniu musi:

  • przeprowadzić research, czyli zebrać informacje z co najmniej kilku źródeł, weryfikując jednocześnie ich wiarygodność;
  • uporządkować informacje i wybrać te najważniejsze pod kątem celu, jaki ma realizować tekst i jego grupy docelowej;
  • ubrać treść do przekazania w słowa w taki sposób, aby była ona przystępna dla czytelnika, ciekawa, a jednocześnie zgodna z perspektywą zlecającego;
  • umieścić w tekście niezbędne elementy, takie jak np. wezwanie do działania, które zasugeruje odbiorcy konkretną czynność.

  Tak naprawdę umiejętność pisania to zatem jedynie podstawa, jeśli chodzi o copywriting. Nie bez powodu istnieje tak duży popyt na istnienie tej branży, a najlepsi copywriterzy osiągają bardzo wysokie zarobki!

  Zarobki copywritera: ile można zarobić na pisaniu tekstów?

  Umiejętność pisania tekstów i dostosowania ich do konkretnych wymogów może się przełożyć na atrakcyjne zarobki. Jak wysokie? To zależy w znacznej mierze od copywritera – jego organizacji pracy i czasu, jaki chce na nią poświęcać. Znaczenie ma również to, czy jest zatrudniony na etacie (najczęściej w agencji copywriterskiej, SEO lub reklamowej), czy też współpracuje z wybranymi przez siebie klientami jako freelancer, czyli przedsiębiorca. Niemniej jednak copywriting może być lukratywnym zawodem.

  Przyszłość copywritingu – jak zmienia się branża?

  Copywriting przeszedł długą drogę od czasów Johna Emory Powersa i cały czas ewoluuje. Obecnie największy wpływ na zmiany w tej branży ma AI (Artificial Intelligence, czyli sztuczna inteligencja). Narzędzia pokroju ChatGPT potrafią bowiem bardzo szybko generować teksty na niemal dowolny temat. Czy oznacza to, że dni copywriterów są policzone?

  Według ekspertów sztuczna inteligencja wcale ich nie zastąpi. Najprawdopodobniej zmieni jednak sposób, w jaki będą pracować67.

  Jak sztuczna inteligencja wpływa na copywriting?

  Sztuczna inteligencja pozwala m.in. automatyzować różnego rodzaju zadania i znacznie szybciej tworzyć proste treści. Może się sprawdzać np. do generowania postów na social media, treści na strony internetowe czy pomysłów na artykuły. Jej wykorzystanie może też przyczynić się do zmniejszenia kosztów związanych z tworzeniem contentu.

  Wiele osób wskazuje jednak również na ograniczenia, jakie wiążą się z wykorzystaniem AI w copywritingu. Sztuczna inteligencja nie jest w stanie realizować bardziej złożonych zadań, podejmować skomplikowanych, specjalistycznych tematów ani uchwycić różnego rodzaju niuansów. Generowane przez nią teksty mogą być pełne błędów merytorycznych czy też językowych, a często są również bardzo „suche”, pozbawione emocji i kreatywności.

  Uwaga! AI nie potrafi tworzyć treści dopasowanych do unikalnego tonu danej marki, a wszystkie propozycje generatorów są odtwórcze. Dlatego na dłuższą metę nie da się zastąpić ludzi „inteligentnymi” algorytmami.

  Copywriting a AI – szansa czy zagrożenie?

  Coraz częściej słyszy się głosy mówiące, że sztuczna inteligencja zastąpi ludzi w wielu obszarach – także w copywritingu. Okazuje się jednak, że przedstawiciele tej profesji raczej nie mają powodów do obaw. Narzędzia AI mogą być bardzo pomocne przy tworzeniu treści, ale nie są na tyle wyrafinowane, aby z sukcesem generować oryginalne, wartościowe, kreatywne teksty.

  Copywriterzy zajmują się nie tylko pisaniem. Ich zadaniem jest przede wszystkim wywoływanie określonych emocji w odbiorcach i dopasowanie treści do grupy docelowej. Sztuczna inteligencja tego nie potrafi. Dlatego tak naprawdę nie jest zagrożeniem dla copywriterów „z prawdziwego zdarzenia”. Prawdopodobnie pomoże im jednak w pracy – i nie ma w tym nic złego!

  Maszynom jeszcze przez długi czas nie uda się odtworzyć unikalnego stylu pisania człowieka. Obszary, w jakich użytkownicy narzędzi AI zauważają największe braki, to przede wszystkim:

  • kreatywność,
  • dopasowanie treści do odbiorcy,
  • unikalny ton wypowiedzi zgodny z tożsamością marki.

  Nietrudno zauważyć, że owe cechy są wymieniane najczęściej przy wskazywaniu różnic pomiędzy dobrym i złym tekstem copywriterskim… Już wiesz, dlaczego copywriterzy nie panikują i nie zaczynają się masowo przebranżawiać? Wiedzą, że ich klienci potrzebują skutecznych, “szytych na miarę” treści, a nie jedynie odtwórczej pisaniny, która na pierwszy rzut oka może wyglądać ładnie, ale nie oddziałuje na czytelnika w zamierzony sposób i nie reprezentuje odpowiednio marki. 

  Chat GPT

  AI może być jednak wykorzystywane jako swojego rodzaju “pomocnik” dla copywritera. Może okazać się wsparciem, który niekiedy jest w stanie ułatwić czy przyspieszyć wykonywanie pewnych zadań.

  Tym samym znaczenie zawodu najprawdopodobniej znowu się poszerzy – copywriterzy staną się nie tylko specjalistami od języka, SEO czy UX (user experience, czyli doświadczeń użytkownika przy korzystaniu z danej strony/aplikacji), ale również aktywnymi uczestnikami w rozwoju sztucznej inteligencji.

  Podsumowanie

  Co to jest copywriting? Można go nazwać sztuką pisania tekstów użytkowych. Tworzone przez copywriterów treści mają przekazywać cenne informacje, przyciągać uwagę, intrygować i przekonywać do podejmowania określonych działań.

  Wykorzystywane przez fachowców w tej dziedzinie narzędzia i techniki pozwalają się upewnić, że gotowe treści zrealizują zamierzone cele i trafią do określonej grupy docelowej. Dobry copywriting jest ponadto nieodłącznym elementem marketingu i znacząco wspiera SEO. To dzięki niemu słowa uzyskują moc!

  Szukasz profesjonalnego wsparcia w zakresie pisania tekstów użytkowych? Sprawdź naszą ofertę copywritingu!


  Copywriterka która odkryła swoją pasję pisania z przypadku. Z Sago Media związana od kilku lat. W swojej pracy najbardziej ceni różnorodność i możliwość stałego poszerzania horyzontów. Nie boi się (prawie) żadnego tematu. Kiedy tylko może, ucieka na ciepłe plaże, by naładować baterie.