Artykuły sponsorowane – czy wiesz o nich wszystko? Kompendium wiedzy

Artykuły sponsorowane – czy wiesz o nich wszystko? Kompendium wiedzy

Chcesz dotrzeć ze swoją ofertą do potencjalnych klientów? Jeśli będziesz ograniczać się wyłącznie do standardowych form reklamy, możesz zostać zignorowany. Lepiej wykorzystaj możliwości, jakie przynosi content marketing i publikowane w jego ramach artykuły sponsorowane. Oto kompletny przewodnik po tego rodzaju tekstach. Skorzystaj z zawartych w nim wskazówek, a Twoje publikacje będą zgodne z zasadami wydawców oraz wartościowe dla odbiorców.

Content marketing ma znacznie większą moc oddziaływania niż klasyczne reklamy. Nachalne komunikaty nakłaniające do zakupu już nie są skutecznym sposobem na pozyskanie klientów – szczególnie jeśli nie jesteś rozpoznawalną marką. Możesz jednak zbudować zaufanie poprzez działania content marketingowe.  

Czy wiesz, że?

84%

użytkowników nie ufa tradycyjnym reklamom [McCarthy Group]

95%

kupujących zwiększa zaufanie do firmy dzięki dobrym treściom [DemandGen]

Pozytywny wizerunek możesz zbudować za sprawą publikacji artykułów sponsorowanych. Dzięki nim dotrzesz do znacznie szerszego grona odbiorców, wśród których z pewnością znajdą się Twoi potencjalni klienci. To naprawdę działa – pod warunkiem że tekst nie będzie jawną reklamą oferowanych przez Ciebie produktów / usług.

Czym jest artykuł sponsorowany?

Mianem artykułu sponsorowanego określa się tekst publikowany odpłatnie, w treści którego może pojawić się wzmianka o marce, usługach, produkcie.

Obecnie artykuły sponsorowane tworzone są tak, że często nie sposób je odróżnić od materiałów redakcyjnych. Jednak można je rozpoznać – elementem wyróżniającym jest specjalne oznaczenie.

Warto wiedzieć! Artykuły sponsorowane podlegają Ustawie z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe.

Źródło: isap.sejm.gov.pl

Źródło: isap.sejm.gov.pl

Zgodnie z art. 36, wszystkie reklamy należy oznaczyć w taki sposób, aby wyróżniały się na tle materiałów redakcyjnych.

Opcja oznaczenia artykułu sponsorowanego

Opcja oznaczenia artykułu sponsorowanego

W przypadku powyższego screenu, oznaczenie nie budzi żadnych wątpliwości co do charakteru publikowanego tekstu. Odbiorca może się więc spodziewać, że w treści znajdzie się np. wzmianka o marce.

Artykuł sponsorowany – to nie tylko reklama

Już wiesz, że artykuł sponsorowany nie powinien być nachalną reklamą. Odbiorcy znacznie bardziej cenią sobie artykuły niosące za sobą jakąś wartość dodaną. Zamiast więc tworzyć teksty będące czymś w rodzaju samochwalenia się, warto na pierwszym miejscu postawić czytelnika – Twojego potencjalnego klienta.

Oznacza to tyle, że artykuł sponsorowany powinien mieć charakter np. poradnikowy. Jeśli treść pomoże w pozbyciu się problemu, rozwianiu wątpliwości, lub przyniesie gotowe rozwiązania, tekst będzie miał znacznie większą siłę rażenia.

Za przykład niech posłuży poniższy fragment artykułu sponsorowanego.

Źródło: kobieta.interia.pl/artykuly-sponsorowane/news-piekna-lazienka-w-zasiegu-reki,nId,6656559

Ten tekst ma charakter poradnikowy – daje wskazówki dotyczące aranżowania łazienki zgodnie z obowiązującymi trendami. Pomiędzy poradami pojawia się link do sklepu internetowego konkretnej firmy, specjalizującej się w produkcji elementów wyposażenia łazienek.

Gdyby nie oznaczenie na samej górze ekranu oraz wpleciony link, trudno byłoby się zorientować o faktycznym charakterze tego artykułu. Stanowi reklamę marki, jednak zawiera wartość dodaną – konkretne porady, przydatne z punktu widzenia czytelników.

I właśnie o to chodzi w artykułach sponsorowanych!

Artykuł sponsorowany reklamowy

To najczęściej spotykana forma artykułu sponsorowanego, będąca niczym innym jak jawną reklamą. W tym przypadku można w sposób bezpośredni prezentować produkty / usługi firmy. Czy to działa?

Na pewno nie na wszystkich, lecz głównie na tych znajdujących się na samym dole lejka sprzedażowego. Mam tutaj na myśli osoby, które są już w pełni świadome swoich potrzeb i podjęły decyzję o zakupie. Poszukują jednak konkretnego rozwiązania, którym może być Twoja oferta.

Przykład:

Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/medyczna-jakosc-w-bialymstoku/3mx84

Oczywiście musisz się liczyć z tym, że artykuł sponsorowany, będący jawną reklamą, może – już na starcie – zostać odrzucony przez czytelnika.

Artykuł sponsorowany nawiązujący do oferty reklamodawcy

W tym przypadku chodzi o stworzenie tekstu będącego artykułem typowo poradnikowym ze wzmianką o marce / produkcie / usłudze. Taka informacja powinna pojawiać się niejako mimochodem – musi być umieszczona naturalnie.

Przykład:

Źródło: https://mamadu.pl/zdrowie/172802,kuracja-dermatologiczna-pielegnacja-skory-z-azs-linia-produktow-ziaja

Chodzi o to, aby w treść wpleść gotowe rozwiązanie w postaci oferowanego produktu / usługi, jednak bez przesadnego wychwalania. Jeżeli zaś zamieszczasz porównanie do konkurencyjnych ofert, musisz mieć dowody na przewagę Twojego produktu / Twojej usługi.

Artykuł sponsorowany o charakterze eksperckim

Tego rodzaju artykuł sponsorowany niewiele różni się od poprzedniego typu. Jednak jego istotą jest opisanie danego zagadnienia w sposób ekspercki – najlepiej z umieszczeniem wypowiedzi przedstawiciela firmy.

Przykład:

Źródło: https://www.upandown.pl/dlaczego-powinno-sie-systematycznie-czyscic-jezyk/

Taki zabieg zwiększa wiarygodność oraz budzi większe zaufanie. Co ważne, może też przyczynić się do budowania świadomości marki oraz patrzenia na nią jak na eksperta w branży.

Dlaczego warto postawić na artykuły sponsorowane?

Czy wiesz, że nawet 86% odbiorców doświadcza tzw. ślepoty banerowej, a niemal 43% użytkowników stosuje programy blokujące reklamy [źródło: Content Marketing 2022 – interaktywnie.com]? To kolejne argumenty przemawiające za tym, że standardowe formaty reklam nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Jednak nie musisz z nich całkowicie rezygnować. Wystarczy, że zdecydujesz się na dywersyfikację i część budżetu przeznaczysz na działania content marketingowe z uwzględnieniem artykułów sponsorowanych. Czy warto? Jeśli dobrze je przygotujesz, wzbudzą zainteresowanie. Taka kampania może więc przynieść wymierne korzyści – nie tylko finansowe.

Docierasz do szerokiego grona odbiorców

Wiesz już, że internauci są obojętni na wyświetlane im reklamy. Dlatego treści o charakterze promocyjnym mogą stanowić odpowiedź na ślepotę banerową, dzięki czemu dotrzesz do znacznie szerszego grona odbiorców.

Niemal 16% odbiorców ma większe zaufanie do artykułów sponsorowanych niż do materiałów redakcyjnych. Natomiast 44% internautów twierdzi, że teksty promocyjne budzą takie samo zaufanie jak pozostałe „niereklamowe” artykuły. Tak wynika z badania przygotowanego przez Grupę On Board Think Kong we współpracy z firmą badawczą SW Research.

źródło: obtk.pl

Wspierasz działania SEO

Do większej grupy odbiorców masz szansę dotrzeć również z uwagi na wsparcie działań SEO. Artykuły sponsorowane to świetny sposób na pozyskiwanie linków wychodzących. Link building wspomaga proces pozycjonowania – szczególnie jeśli dostarczasz wysokiej jakości i przydatną treść publikowaną w serwisach o dużym autorytecie. W dużym uproszczeniu: im więcej linków wychodzących prowadzi do danej strony www, tym bardziej wartościowa jest witryna w oczach robotów Google.

Przyjmuje się, że strona będąca na szczycie wyników wyszukiwania otrzymuje 32% kliknięć [Backlinko3]. Tym bardziej warto stać się TOP 1 lub chociaż dotrzeć na listę 10 pierwszych pozycji w Google.

Stajesz się ekspertem w oczach potencjalnych klientów

Jeśli w Internecie będzie Cię dużo i często, Twoja marka ma szansę stać się ekspertem w oczach odbiorców – w tym potencjalnych klientów. Dlaczego? Wyobraź sobie, że…

Samodzielnie prowadzisz księgowość firmy i poszukujesz informacji o sposobie rozliczania rocznej składki zdrowotnej ZUS. Trafiasz na artykuł, w którym wypowiada się przedstawiciel biura rachunkowego X. Korzystasz z porad i już wiesz, jak wypełnić deklarację rozliczeniową. Następnym razem chcesz pozyskać informacje z zakresu podatków i znów trafiasz na artykuł ze wzmianką o biurze rachunkowym X. Przydatna wiedza otrzymywana od tej firmy sprawia, że zaczyna się ona jawić jako ekspert w branży. Wzbudza Twoje zaufanie i zastanawiasz się nad skorzystaniem z jej oferty.

W podobny sposób mogą być odbierane artykuły sponsorowane ze wzmianką o Twojej firmie. Stopniowo – w ich oczach – będzie stawać się ekspertem w branży. A jak wiesz, specjalistom znacznie łatwiej zaufać. Prawda?

Pamiętaj! Istotą publikowania artykułów sponsorowanych nie jest sprzedaż sama w sobie. Mają one na to pośredni wpływ, ponieważ ich działanie koncentruje się głównie na wzmacnianiu świadomości marki oraz budowaniu wizerunku eksperta. Można więc powiedzieć, że to „przepustka” do odbiorców, którzy – jeśli wzbudzisz ich zainteresowanie i zaufanie – mogą zostać przekonwertowani na klientów.

Jak przygotować artykuł sponsorowany?

Fakt, że za pojawienie się artykułu sponsorowanego w konkretnym medium trzeba zapłacić, wcale nie oznacza pełnej dowolności ze strony reklamodawcy. Tekst musi wpisać się w warunki stawiane przez wydawcę. Powinien być też przyjazny dla samych odbiorców, bo to od nich zależą Twoje dalsze „losy”.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci napisanie artykułu sponsorowanego wpisującego się w kryteria wydawców oraz oczekiwania czytelników. Mowa więc zarówno o samej konstrukcji tekstu, jak również jego „warstwie” treściowej.

Wybierz dobry temat

Dobry temat to połowa sukcesu, dlatego na jego wybór poświęć sporo czasu. Zastanów się, o czym chcieliby dowiedzieć się Twoi potencjalni klienci. Za inspirację niech posłużą pytania zadawane w związku z Twoją ofertą lub zmiany zachodzące w Twojej branży itp. Możesz też zaprezentować swoje produkty / usługi – szczególnie jeśli do swojego asortymentu wprowadzasz nowości.

Przykład 1. Artykuł sponsorowany ze wzmianką o firmie

https://autokult.pl/doplata-do-aut-elektrycznych-dla-firm,6853739099818560a

W tym przypadku firma prezentuje zalety samochodów elektrycznych z uwzględnieniem informacji o możliwości uzyskania dotacji – także na pojazdy leasingowane. Pod koniec artykułu pojawia się jednozdaniowa wzmianka o leasingodawcy – wraz z odnośnikiem do jego strony www.

Przykład 2. Artykuł sponsorowany w formie wywiadu z ekspertem

https://zdrowie.wprost.pl/uroda/11198926/swietlana-przyszlosc-piekna.html

W tym przypadku założycielka kliniki medycyny estetycznej prezentuje rozwiązania stosowane w jej gabinecie. Informuje o wykorzystywanych urządzeniach oraz wspomina o skuteczności potwierdzonej badaniami.

Przykład 3. Artykuł sponsorowany ze wzmianką o firmie

https://agrokurier.pl/najpopularniejsze-modele-ciagnikow-rolniczych-na-rynku-wtornym/

W tym przypadku artykuł bazuje na danych zawartych portalu sprzedażowym. Opisywane są najpopularniejsze modele traktorów używanych. W treści pojawia się także wzmianka o serwisie internetowym – z linkiem kierującym do ogólnej kategorii pojazdów. Dzięki temu – po przejściu na stronę – czytelnicy mogą sami zmienić kryteria wyszukiwania traktorów.

Wskazówka! Warto też sprawdzić, czego wyszukują odbiorcy – wykorzystaj przy tym narzędzia służące doborowi słów kluczowych z uwzględnieniem sezonowości fraz.

Zadbaj o atrakcyjną formę

Chociaż najbardziej popularną formą artykułów sponsorowanych są poradniki, wcale nie musisz się do nich ograniczać. Jeśli wydawca na to pozwala, możesz opublikować treść jako:

  • recenzja,
  • case study,
  • wywiad.

Postaw na opcję, która wyróżni Cię spośród innych artykułów sponsorowanych. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na to, że tekst zainteresuje odbiorców.

Pamiętaj o poprawnej konstrukcji

Artykuł sponsorowany powinien mieć odpowiednią konstrukcję – przede wszystkim taką, która sprzyja skanowaniu treści i ułatwia wyłapywanie najważniejszych fragmentów.

Zapomnij o ścianie tekstu – bez śródtytułów. Postaw na pełną przejrzystość, którą zapewnią nagłówki niższego rzędu (H2-H4), a także listy wypunktowane. Dlaczego to ważne?

Spójrz na dwa artykuły – który z nich, pod względem konstrukcji, zachęca do przeczytania?

Czy teraz już wiesz, dlaczego warstwa wizualna ma znaczenie?

Wskazówka! Zanim zaczniesz pisać artykuł sponsorowany, sprawdź jak wyglądają inne teksty opublikowane w konkretnym serwisie. To znacznie ułatwi pracę i pozwoli uniknąć konieczności nanoszenia zmian.

Wybierz odpowiednią długość

Artykuł sponsorowany powinien zachować swoją merytoryczność – niezależnie od tego, jak jest długi. Możesz napisać tekst na 4000 znaków. Możesz opublikować artykuł o długości 15 000 znaków. To zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo obszerny jest podejmowany przez Ciebie temat.

Nie masz, o czym pisać? Artykułu nie wydłużaj na siłę i nie dopisuj znaków tylko dla zasady. Puste słowa nic nie wniosą, a tylko mogą zirytować czytelnika. Masz wiele do powiedzenia? Przekaż wszystko, co tylko chcesz – jednak bez „lania wody”. 

Pisz rzeczowo, konkretnie, na temat. Po prostu.

Wskazówka! Zanim zaczniesz pisać artykuł sponsorowany, sprawdź wytyczne wydawcy. Być może istnieje minimalna / maksymalna liczba znaków.

Gdzie opublikować artykuł sponsorowany?

Ważne jest, gdzie artykuł sponsorowany zostanie opublikowany, dlatego poświęć chwilę na wybór odpowiedniego serwisu. Chyba nie chcesz, aby praca włożona w przygotowanie wartościowego tekstu, będącego Twoją wizytówką, rozminęła się z Twoimi oczekiwaniami?

Miejsce publikacji artykułów Twojej konkurencji

Sprawdź, gdzie promuje się Twoja konkurencja, a następnie i Ty stań się tam widoczny. Jeśli jednak są to serwisy mało wartościowe, idź o krok dalej – stań się ekspertem na portalach o lepszej renomie.

Zasięg serwisu

Oceń, gdzie znajdują się Twoi potencjalni klienci. Czy oferujesz produkty / świadczysz usługi skierowane do lokalnych odbiorców? A może zasięgiem obejmujesz też klientów z całej Polski, ponieważ działasz online?

Jeżeli Twój biznes jest skierowany wyłącznie do klientów z określonych obszarów, nie celuj w portale ogólnopolskie. Wybierz raczej serwisy lokalne – to one przyniosą Ci znaczne lepsze rezultaty.

Tematyka serwisu

Warto promować się wyłącznie tam, gdzie są Twoi potencjalni klienci. Dlatego zapoznaj się z tematyką danego serwisu i wybieraj tylko te ogólne lub branżowe.

Liczba linków wychodzących

Sprawdź, ile linków wychodzących możesz zamieścić w artykule. Czy w tym przypadku więcej znaczy skuteczniej? Oczywiście, że nie… Im mniej odnośników, tym większą moc przekażą one stronie docelowej.

Czas trwania publikacji

Sprawdź, jak długo artykuł sponsorowany będzie wyświetlany. To, że zostanie raz opublikowany wcale nie oznacza, że będzie „wisiał” na zawsze. Może się zdarzyć, że tekst zostanie usunięty po pewnym czasie lub linki zmienią swój status z dofollow na nofollow. Znaczenie ma także widoczność na stronie głównej – im dłużej będzie wyświetlał się tam Twój artykuł, tym ma większe szanse na kliknięcie.

Cena publikacji

Z pewnością masz przygotowany określony budżet na tego typu kampanię marketingową, dlatego koszt publikacji też ma znaczenie. Sprawdź, ile zapłacisz za artykuł sponsorowany, bo ceny są bardzo zróżnicowane – od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych (!) za jeden tekst.

Który serwis wybrać? Najdroższy czy najtańszy? A może celować w średnią półkę cenową? Tutaj wiele zależy od tego, jaki cel chcesz osiągnąć. Duże znaczenie ma również to, do jakiej grupy odbiorców kierujesz swoją ofertę.

Przykładowo, jeżeli chcesz prześcignąć konkurencję, musisz postawić na lepsze jakościowo portale. Dzięki temu uda Ci się zbudować lepszy profil linków, w efekcie czego masz szansę znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania. A im wyższa pozycja, tym większe prawdopodobieństwo kliknięcia w link przez Twojego potencjalnego klienta.

Inne parametry

Ponadto zbierz o serwisie takie informacje jak: DA (Domain Authority), DR (Domain Rating), widoczność domeny w Google, ruch organiczny. Są to wskaźniki istotne z punktu widzenia SEO. Gdzie ich szukać? Z pomocą przychodzą takie narzędzia jak np. Ahrefs, Semstorm, MOZ.

Samodzielna publikacja czy za pośrednictwem platform?

 Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystkie działania związane z publikacją artykułów sponsorowanych przeprowadzić samodzielnie. Zastanów się jednak: czy masz na to zasoby i czas? Dlatego rozważ opcję skorzystania z platform pośredniczących między wydawcami a reklamodawcami. Do wyboru masz kilka możliwości, a wśród nich największą popularnością cieszą się dwie: Whitepress oraz Linkhouse.

Whitepress.pl

Whitepress daje Ci dostęp aż do ponad 64 000* portali o zasięgu ogólnopolskim oraz lokalnym. Jako reklamodawca możesz wybrać serwisy o przeróżnej tematyce i jakości. Część wydawców określanych jest mianem Premium.

Na liście dostępnych portali znajdują się podstawowe informacje o serwisie, np. opis i uwagi, data dodania, cena publikacji. Są też najważniejsze statystyki ułatwiające wybór wydawcy, np. ruch na stronie, wskaźnik PageRank oraz inne mające znaczenie dla SEO. 

źródło: whitepress.pl

Pojawia się też informacja o przyznanej ocenie. Im wyższa, tym bardziej wartościowy serwis.

Linkhouse.pl

W bazie Linkhouse znajduje się kilkadziesiąt tysięcy serwisów (w tym ponad 3000* portali lokalnych), w których możesz opublikować artykuły sponsorowane.

Każdy serwis wyświetlany na liście ma szczegółowy opis dotyczący m.in. czasu trwania publikacji (w tym liczba dni na stronie głównej), możliwości publikowania artykułów specjalistycznych, ceny.

źródło: linkhouse.pl

Pojawiają się także informacje istotne z punktu widzenia SEO, np. ruch, DR, DA.

źródło: linkhouse.pl

Decydując się na konkretną platformę, możesz zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • liczba dostępnych portali,
  • opcja prowadzenia kampanii promujących teksty sponsorowane,
  • możliwość otrzymania statystyk i raportów dotyczących opublikowanych artykułów.

Pamiętaj! To wydawca finalnie podejmuje decyzję o publikacji artykułu. Jeśli tekst nie jest zgodny z wytycznymi (np. pod względem długości znaków, mocno reklamowego charakteru, zbyt dużej liczby linków), wówczas ma prawo odmówić publikacji i skierować artykuł do poprawy.

Wykorzystaj artykuły sponsorowane, aby wzmocnić wizerunek swojej firmy. Dzięki publikacji wartościowych tekstów na odpowiednio dobranych portalach internetowych, masz szansę stać się ekspertem w oczach odbiorców. A to prosta droga do zbudowania zaufania i… zwiększenia sprzedaży. Bo przecież każdy chętniej kupuje od znanych i lubianych. Prawda?

*stan na dzień: 30.05.2023


Iza Gorzkowska
Z branżą związana od 12 lat. W Sago Media odpowiada nie tylko za kontakt z klientami, ale zajmuje się również copywritingiem jako Head Of Content. Prawie żadna tematyka nie jest jej obca. Uzależnienie od pisania sprawia, że nie chce się od niego uwolnić nawet pod przymusem.