Posiadasz sklep internetowy? Zacznij prowadzić blog

Posiadasz sklep internetowy? Zacznij prowadzić blog

Prowadzisz własny sklep internetowy. Zdecydowałeś się na opatrzenie produktów unikalnymi opisami, które znacznie podniosły ich atrakcyjność i zwiększyły zainteresowanie użytkowników ofertą. Ale mimo tego sukcesu chciałbyś, żeby wyniki sprzedaży były jeszcze lepsze. Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i zachęcić ich do zakupów, nie szukaj daleko. Połącz sklep internetowy z blogiem. W branży e-commerce to jeden z elementów inbound marketingu, którego nie można bagatelizować.

Zapytasz pewnie, z jakiej przyczyny. Statystyki wskazują, że spore grono internautów swoją decyzję o zakupie uzależnia od rekomendacji na blogu, a większość bierze pod uwagę zawarte w artykułach porady i wskazówki. Przyznasz więc, że to wystarczający powód do tego, by zacząć prowadzić bloga, który pomoże podjąć właściwą decyzję o zakupach jeszcze niezdecydowanym klientom. A jeśli nadal nie jesteś przekonany do prowadzenia bloga, odsyłam Cię do tego wpisu – dzięki niemu poznasz najważniejsze korzyści.

Bądź ekspertem w swojej branży

Zastanawiasz się, o czym pisać? To proste – weź pod uwagę to, co najbardziej interesuje / mogłoby zainteresować Twoich potencjalnych kupujących. Zacznij więc od wykreowania sylwetki klienta modelowego. Postaw się na jego miejscu i przeanalizuj, czego Ty oczekiwałabyś, o czym chciałbyś przeczytać, czego się dowiedzieć. Czy będą to wyłącznie informacje o produktach? A może także cenne wskazówki – porady z gotowym rozwiązaniem?

Na pewno nie możesz koncentrować się wyłącznie wokół prezentowania produktów. Może to bowiem zostać odebrane jako typowa reklama. Dlatego najlepiej takie wpisy przeplatać z praktycznymi poradami. Jeżeli wcielisz się w rolę eksperta, będziesz udzielał wartościowych wskazówek, sugerował konkretne rozwiązania (najlepiej z wykorzystaniem sprzedawanego asortymentu) zdobędziesz zaufanie użytkowników. A u kogo, jak nie u specjalisty w danej branży, najlepiej robić zakupy?

Prowadząc sklep odzieżowy, dobrym pomysłem będzie stworzenie artykułów typu:

  • Moda w stylu casual – 5 propozycji
  • Trendy w nadchodzącym sezonie.

Prowadząc drogerię internetową, warto publikować wpisy typu:

  • Jak poradzić sobie z trądzikiem?
  • Najmodniejsze makijaże – 5 propozycji.

Jeśli prowadzisz sklep oferujący kawę / herbatę, pomyśl o artykułach typu:

  • Zasady parzenia herbaty
  • 5 przepisów na pyszną kawę
  • Top 5 akcesoriów do parzenia herbaty.

Bardzo ważne jest to, by udzielając porad, wskazówek, wykorzystywać oferowane w sklepie produkty. W ten sposób poddajesz klientowi gotowe rozwiązanie, którego właśnie poszukuje.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o tym, jak powinien wyglądać i co zawierać skuteczny blog, zachęcam do zapoznania się z tym wpisem.

Prezentuj to, co najpopularniejsze

Pamiętaj, aby na stronie bloga umieścić boks z linkami do najpopularniejszych, najczęściej czytanych artykułów. Sugeruje to bowiem, że są to artykuły interesujące, z których treścią należy się zapoznać. Większe jest zatem prawdopodobieństwo kliknięcia odnośnika do nich.

Pamiętaj o promowaniu bloga

Warto pomyśleć o przyciągnięciu szerszego grona czytelników Twojego bloga. Dobrym pomysłem będzie więc promowanie go poprzez media społecznościowe. Jeśli Twój sklep posiada Fanpage, regularnie umieszczaj tam informacje o nowych wpisach.

Warto pomyśleć o przyciągnięciu szerszego grona czytelników Twojego bloga. Dobrym pomysłem będzie więc promowanie go poprzez media społecznościowe. Jeśli Twój sklep posiada Fanpage, regularnie umieszczaj tam informacje o nowych wpisach.

Pisz dla użytkowników i Google

Sprawą oczywistą jest, że prowadzisz bloga przede wszystkim z myślą o potencjalnych klientach. Ale pamiętaj też, że artykuły muszą być przyjazne Google. Dlatego zadbaj o blog także pod kątem SEO – w końcu to właśnie dzięki tej wyszukiwarce publikowane artykuły mogą trafić na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, docierając do szerszego grona użytkowników.

Warto zadbać o odpowiednie słowa kluczowe, właściwe formatowanie, przydzielanie do odpowiednich kategorii (jest to istotne także z punktu widzenia użytkowników, dla których podział na kategorie ułatwia odszukanie interesującego artykułu) i co ważne – regularne zamieszczanie wpisów.

Blog to niezwykle skuteczne narzędzie, pozwalające zwiększyć sprzedaż produktów w sklepie internetowym. Jeśli je dobrze wykorzystasz, wzbudzając w czytelnikach chęć dokonania zakupów, szybko przekonasz się o jego sile oddziaływania.


Z branżą związana od 12 lat. W Sago Media odpowiada nie tylko za kontakt z klientami, ale zajmuje się również copywritingiem jako Head Of Content. Prawie żadna tematyka nie jest jej obca. Uzależnienie od pisania sprawia, że nie chce się od niego uwolnić nawet pod przymusem.