Jak zdobyć pierwszą pozycję w Google?

Jak zdobyć pierwszą pozycję w Google?

Zająć pierwsze miejsce w Google na określone słowa kluczowe – to marzenie każdego, kto posiada własną stronę internetową. Wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania wpływa na zwiększenie ruchu w serwisie. Sztuką jest więc dotarcie na sam szczyt, co – po niedawnych zmianach w algorytmie Google – jest dość problematyczne. Nie jest łatwo przechytrzyć roboty, dlatego stosowane dotychczas praktyki w zakresie pozycjonowania nie tylko nie gwarantują zadowalających efektów, ale mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Jak zatem dostać się na sam szczyt?

Bo siła tkwi w wartościowych treściach…

Jeszcze kilka lat temu dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania można było zapewnić sobie poprzez wysoką liczbę linków przychodzących. To sprawiło, że agencje SEO budowały zaplecza (a właściwie niezliczoną liczbę zaplecz), opierając siłę promowanej strony na słabej jakości linkach przychodzących. Takie praktyki dawały rezultaty, jednak do czasu…
Obecnie siła każdej strony internetowej tkwi w wartościowych treściach. Serwis musi stać się autorytetem w określonej dziedzinie. Sklep internetowy oferujący kosmetyki dla kobiet powinien koncentrować się wokół treści związanych z preparatami kosmetycznymi. Jeśli strona jest wizytówką gabinetu dentystycznego, w serwisie powinny znaleźć się wartościowe treści skupione wokół stomatologii.

Dlaczego jest to ważne? Wprowadzenie nowego algorytmu spowodowało, że Google wyróżnia przede wszystkim artykuły wysokiej jakości – przydatne z punktu widzenia czytelników. O ich atrakcyjności decyduje m.in. czas pozostawania na stronie, udostępnianie linków do treści za pośrednictwem mediów społecznościowych. Oczywiste jest przecież, że nikt nie będzie poświęcał czasu na czytanie bełkotu, ani tym bardziej nikt nie będzie polecał takich treści swoim znajomym. Słabej jakości treścią nie da się zbudować autorytetu w żaden sposób.

… i nawiązanych kontaktach

Linki prowadzące do konkretnej witryny można zdobywać również dzięki nawiązanym kontaktom z innymi serwisami. Warto dotrzeć do cenionych i często odwiedzanych stron, by tam gościnnie opublikować artykuł. Dzięki temu można ujawnić się jako ekspert w danej dziedzinie, zaś sama strona zbliży się do miana autorytetu.

Lepsze treści = lepsze SEO

Wystarczy postawić jedynie na wartościowe treści, a one tak naprawdę będą się pozycjonowały bez niczyjej ingerencji. Użytkownicy sami będą sobie polecać ciekawe artykuły, będą do nich linkować. To wszystko sprawi, że strona będzie zajmować wyższe i wyższe pozycje w Google – aż w końcu znajdzie się na pierwszej pozycji.

Temat tworzenia wartościowych i przyciągających uwagę artykułów podejmowaliśmy już na naszym blogu. Warto jednak jeszcze raz przypomnieć, że istotą takich treści jest oferowanie przydatnych – z punktu widzenia czytelników – informacji. Ważne, by miały formę, która zaciekawi, zaintryguje, zaskoczy. Właśnie takimi treściami użytkownicy lubią się dzielić z innymi osobami.

Warto przy tym pamiętać o najważniejszych zasadach tworzenia tekstów przyjaznych Google. Artykuł m.in. musi być odpowiednio sformatowany, zawierać konkretne słowa kluczowe, ciekawą grafikę pasującą do tematyki artykułu.

Dziś już nie da się zająć wysokich pozycji w Google, dostarczając kiepskie treści, generujące słabej jakości linki. Siłą jest budowanie autorytetu serwisu poprzez dostarczanie wartościowych tekstów, którymi użytkownicy chętnie będą dzielić się między sobą.