Jak prowadzić skuteczny blog firmowy?

Jak prowadzić skuteczny blog firmowy?

Dziś już chyba nikt nie uważa, że prowadzenie bloga firmowego to strata czasu. Jest to bowiem świetne narzędzie marketingowe, które pozwala zdobyć wiele korzyści. Warunek jest tylko jeden – blog firmowy musi być odpowiednio prowadzony.

Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Bo jedno to prowadzenie bloga tak po prostu. A drugie – to sprawić, żeby działania były skuteczne, czyli prowadziły do zwiększenia ruchu na stronie i wzrostu zainteresowania ofertą firmy. Samo pisanie i regularne publikowanie wpisów tylko po to, żeby „coś było” nie pozwoli osiągnąć zamierzonego celu marketingowego.

Jak przyciągnąć użytkowników?

Odpowiedź na to pytanie skrywa w sobie tajemnicę prowadzenia skutecznego bloga firmowego. Wystarczy wpis zaadresować do konkretnej grupy docelowej i dostosować tematykę do jej zainteresowań. Proste? W teorii na pewno…
W praktyce okazuje się to nieco trudniejsze. Po pierwsze trzeba znaleźć taki temat, który faktycznie zainteresuje odbiorców. Po drugie – wybrane zagadnienie przedstawić w sposób interesujący.

Wzbudzający zainteresowanie nagłówek i wprowadzenie

Jak w przypadku każdej treści internetowej, musisz zacząć od skonstruowania dobrego tytułu i wprowadzenia. Takich, które przykują uwagę i sprawią, że nie będzie się można oprzeć chęci zapoznania się z pełną treścią wpisu. Jednak to dopiero początek. Pamiętaj, że rozwinięcie powinno być równie ciekawe, jak nagłówek i wstęp. Tylko wtedy użytkownik zaangażuje się w dalszą relację z Twoją firmą.

Treść, która ma wartość dla użytkownika

Z punktu widzenia użytkowników interesujące treści to takie, które niosą dla niego jakąś wartość. Najlepsze pod tym względem są wpisy, które oferują pomoc – rozwiązanie konkretnego problemu. Zamiast więc publikować typowo informacyjne posty o nowych produktach lub usługach (co może zostać odebrane jako typowa reklama), pisz o tym, jak je wykorzystać, by rozwiązać konkretny problem, itp. Pamiętaj przy tym, aby przedstawić najważniejsze argumenty, które potwierdzą, że to, co proponujesz to naprawdę najlepsze rozwiązanie.

Jak konstruować posty?

Sama konstrukcja wpisu jest nie mniej ważna, jak jego treść. Dzięki odpowiedniej strukturze uda Ci się wciągnąć użytkownika w przedstawioną historię i przekonać go do tego, by skorzystał z zaprezentowanego przez Ciebie rozwiązania.

  • Złóż obietnicęZapewnij czytelnika, że ten wpis pozwoli mu na rozwiązanie konkretnego problemu.
  • Przedstaw argumentyPo krótkim wstępie, zaprezentuj swoje argumenty. Musisz udowodnić, że Twój pomysł na rozwiązanie problemów jest faktycznie atrakcyjny i warty rozważenia.
  • Wskaż alternatywęJeśli Twoje rozwiązanie nie jest jedyne, przedstaw możliwą alternatywę. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, że jesteś wiarygodny w tym, co piszesz.
  • Zaprezentuj korzyściNastępnie musisz obalić wszystkie alternatywy pokazując, że Twoje rozwiązanie jest najlepsze. W tym miejscu musisz więc zaprezentować wszystkie korzyści, które użytkownik może zyskać.

Ważnym elementem skutecznego bloga firmowego jest również wezwanie do akcji, czyli np. subskrybowania newslettera. Dzięki temu użytkownik będzie systematycznie powiadamiany o nowych wpisach na blogu.

Pisz regularnie

Twój firmowy blog nie będzie skuteczny, jeśli wpisy nie będą pojawiać się systematycznie. Publikowanie treści raz w miesiącu to zdecydowanie za mało. Może się bowiem okazać, że użytkownik zaglądający na blog co kilka dni będzie widział wyłącznie zamierzchłe posty. To zniechęca i prowadzi do spadku ruchu na stronie. Najbardziej optymalne wydaje się publikowanie wpisów 2-3 razy w tygodniu.


Iza Gorzkowska
Z branżą związana od 12 lat. W Sago Media odpowiada nie tylko za kontakt z klientami, ale zajmuje się również copywritingiem jako Head Of Content. Prawie żadna tematyka nie jest jej obca. Uzależnienie od pisania sprawia, że nie chce się od niego uwolnić nawet pod przymusem.