Czy pisanie bloga firmowego ma sens?

Czy pisanie bloga firmowego ma sens?

Twoja firma posiada stronę www i wydaje Ci się, że to w zupełności wystarczy. Nie widzisz potrzeby prowadzenia bloga? Pamiętaj, że Twoja firmowa strona internetowa ogranicza się wyłącznie do przedstawienia „suchych” faktów związanych z działalnością przedsiębiorstwa oraz oferty. Ale skoro uważasz, że jest to wystarczające…

Na pewno nie zainteresują Cię korzyści, jakie może przynieść prowadzenie bloga, a z których skorzysta Twoja konkurencja, chcąc wykorzystać ten tani i prosty sposób na promocję swojego przedsiębiorstwa w sieci.

Blog jako narzędzie wzmacniające świadomość marki

Jeśli prowadzisz bloga zamieszczając np. praktyczne porady, w świadomości czytelników i potencjalnych klientów jawisz się jako ekspert – autorytet danej branży. Dzięki swoim tekstom w umyśle użytkowników kreuje się pozytywny obraz Twojej firmy -Ty jako profesjonalista, dbający o dobro własnych klientów. A oczywiste jest, że – mając do wyboru Ciebie i konkurencję – wybiorą właśnie Twoje przedsiębiorstwo, ponieważ to Ty jesteś znanym ekspertem i właśnie przez to budzisz większe zaufanie.

Blog jako narzędzie komunikacji

Za pośrednictwem bloga możesz informować swoich potencjalnych klientów o wprowadzeniu nowych produktów lub usług czy promocjach. Owszem, możesz robić to tylko poprzez witrynę internetową, ale zapewniam, że w większości przypadków zmiany te nie zostaną zauważone. Ale gdy taka informacja pojawi się na pierwszej stronie Twojego firmowego bloga – zauważą to wszyscy, którzy na niego się natknęli. Jako że blog jest narzędziem „dwustronnym”, zaraz po opublikowaniu informacji, mogą pojawić się komentarze od czytelników, którzy wyrażą swoją opinię na konkretny temat. W ten sposób szybko będziesz mógł zareagować na sugestie i oczekiwania klientów, dostosowując swoją ofertę.

Blog jako narzędzie budujące trwałe relacje z klientami

Tematyka wpisów pojawiających się na firmowym blogu wcale nie musi, a wręcz nie powinna ograniczać się wyłącznie do szerszego prezentowania oferty. W związku z tym blog może służyć jako narzędzie wspomagające budowanie trwałych relacji z klientami. Pod artykułem mogą zaznaczyć swoją obecność w postaci komentarza, a Ty możesz na nie odpowiadać, by w ten sposób rozwinąć dialog. Dzięki temu poznajecie się wzajemnie, a to pozwala pogłębić relacje i zbudować lojalność.

Blog jako narzędzie wspomagające proces zakupu

Ponieważ na blogu firmowym możesz prezentować poszczególne pozycje Twojej oferty, warto to wykorzystać, wspomagając tym samym proces zakupu. Większość klientów, planujących zakupy, przed podjęciem ostatecznej decyzji poszukuje opinii na temat produktu. Jeśli na Twoim firmowym blogu pojawią się nie tylko „suche” informacje, ale również odpowiedzi na pytania, które mogą nurtować klientów i tym samym powstrzymywać przed zakupem (np. Która pralka jest oszczędna?, Jakie sukienki nosić do pracy?), przyczyniasz się do zwiększenia sprzedaży. Jeśli takie informacje nie pojawią się u Ciebie, pojawią się o konkurencji i to ona zdobędzie klienta i „spije śmietankę”.

Blog jako narzędzie zwiększające ruch na stronie www

Blog, jeśli jest regularnie aktualizowany, pomaga w przekierowaniu ruchu na firmową stronę internetową.

Jest to możliwe na 3 sposoby:

  • gdy zainteresujesz tematem umieszczanych wpisów, wówczas możesz liczyć na ponowne odwiedziny; ponadto użytkownik będzie ciekawy, czym dokładnie zajmuje się firma, która publikuje tak interesujące artykuły, zajrzy więc na stronę www;
  • zwiększając widoczność w wyszukiwarkach – interesujące i wysokiej jakości artykuły umieszczane na firmowym blogu, odpowiednio nasycone słowami kluczowymi, są w stanie podnieść pozycję strony; dzięki temu użytkownicy sieci dużo łatwiej do niej dotrą i szybciej staną się Twoimi klientami;
  • gdy artykuły na innych blogach będą linkowały do Twoich publikacji – będzie to możliwe jednak tylko wtedy, gdy będziesz prowadził interesującego bloga jako ekspert w swojej branży; jeśli będziesz posiadał jedynie stronę firmową, nikt nie zechce jej podlinkować.

I jeszcze jedno – blog pozwala na pokazanie przedsiębiorstwa od „ludzkiej” strony i przełamanie bariery firma-klient. Dzięki temu, nieważne czy działasz w wielkiej korporacji, czy prowadzisz jednoosobową działalność, nie jesteś już człowiekiem niedostępnym, lecz takim samym, jak Twoi potencjalni klienci. Pokazanie „ludzkiej twarzy” pomaga w lepszym postrzeganiu Twojego przedsiębiorstwa.

Nadal uważasz, że prowadzenie bloga firmowego to strata czasu?