Content marketing dla e-commerce

Content marketing dla e-commerce


Prowadzenie sklepu internetowego to ciężki „kawałek chleba”. Spora konkurencja sprawia, że trudniej zatrzymać „starych” klientów i zdobyć nowych. Ratunkiem są działania w zakresie marketingu internetowego, a w szczególności – content marketingu. Wartościowa treść to klucz do sukcesu. W przypadku e-commerce jest znacznie mniej możliwości zastosowania content marketingu. Jednakże te, które można wykorzystać, są w stanie dać wymierne efekty.

Siła social media

Chociaż siła mediów społecznościowych nie polega przede wszystkim na sprzedaży prowadzącej do wzrostu obrotów, Twój sklep internetowy musi mieć konto na tych najbardziej popularnych portalach społecznościowych (np. Facebook, Google+).
Ponieważ prowadzisz sklep internetowy, social media zastępują poniekąd możliwość bezpośredniego („w cztery oczy”) porozmawiania z klientem – jak to jest w przypadku tradycyjnych sklepów. W ten sposób będziesz budował wizerunek swojej marki w sieci, a jednocześnie wzmacniał relacje z potencjalnymi klientami, budując nieformalny dialog. Dowiesz się, co na temat oferowanych przez Ciebie produktów, obsługi i samego sklepu mają do powiedzenia użytkownicy. Będzie to dla Ciebie cenna wskazówka, dzięki której udoskonalisz swoją działalność e-commerce.

Przygotuj opisy produktów

Prowadząc sklep internetowy, wszystkie produkty muszą posiadać opis. W większości przypadków jest on dokładnie taki sam, jaki pojawia się w sklepach konkurencyjnych. Zwykle bowiem pochodzą od producenta. To ogromny błąd, który być może odbiera Ci klientów.

Pamiętaj, że unikalne opisy to:

  • sposób na wyróżnienie się wśród konkurencji,
  • treść zrozumiała dla każdego klienta,
  • treść przyjazna z punktu widzenia Google.

O korzyściach z posiadania unikalnych opisów pisaliśmy jakiś czas temu. Więcej przeczytasz TUTAJ.
Istotne znaczenie ma w tym przypadku zarówno treść, jak i sama konstrukcja opisu. Ważne są wypunktowania, dzięki którym zawartość opisu jest czytelniejsza.

Jeśli mowa o opisach produktów, niemałą rolę odgrywają tutaj również zdjęcia. Pamiętaj, że największym minusem sklepów internetowych jest brak możliwości przyjrzenia się towarowi z bliska i brak możliwości jego dotknięcia. A to ważne z punktu widzenia klientów. Dobrej jakości fotografie pomogą Ci przyciągnąć klientów i przekonać ich do zrobienia zakupów. Na początku działalności możesz poprosić o zdjęcia producenta, ale z czasem postaraj się o autorskie fotografie.

Koszt stworzenia opisów dla całego asortymentu w sklepie może być wysoki. Dlatego warto zacząć od zmodyfikowania tych, które dotyczą najlepiej sprzedających się produktów. Z czasem sukcesywnie wprowadzać kolejne.

Zacznij prowadzić bloga

Twój sklep internetowy zostanie doceniony – zarówno przez potencjalnych klientów, jak również Google – jeśli zdecydujesz się na prowadzenie bloga. Ważne jest, by zamieszczać w nim takie treści, które będą przydatne z punktu widzenia użytkowników. Zamiast informować, że właśnie zatrudniłeś nowego pracownika, skoncentruj się przede wszystkim na rozwiązywaniu problemów kupujących. Pokaż, w jaki sposób oferowane w Twoim sklepie produkty będą w stanie zaspokoić potrzeby potencjalnych klientów.

Ważne jest, by blog był skierowany do odpowiedniej grupy docelowej (zainteresowanej po prostu Twoimi produktami). Jeśli prowadzisz internetową drogerię, doradź które kremy z Twojej oferty są świetne na trądzik. A jeżeli sprzedajesz sprzęt narciarski, wyjaśnij, w jaki sposób należy dobierać narty. Staraj się pomagać, a nie sprzedawać. Dzięki temu blog pozwoli Ci wcielić się w rolę eksperta. Pomagając rozwiązywać problemy użytkowników, więcej osób chętniej będzie chciało skorzystać z Twojej oferty. Bo skoro znasz się na tym, co sprzedajesz, musisz sprzedawać dobre produkty.
Jeśli decydujesz się na prowadzenie bloga, wpisy publikuj systematycznie. Jest to mile widziane nie tylko przez samych użytkowników, ale także i Google.

Wyróżnij się wideo

Ważnym, ale jeszcze niedocenianym aspektem content marketingu w e-commerce są filmy wideo. Masz bowiem możliwość zamieszczania ich w YouTube – drugiej (po Google) pod względem popularności wyszukiwarce i portalu społecznościowym zarazem.
Prezentacja produktów w formie wideo to świetny „wabik” na klientów. Za pośrednictwem filmów możesz przedstawić instrukcję obsługi, sposób wykorzystania, zaakcentować jego zalety. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy do specyfiku prowadzonego przez Ciebie sklepu.

Pamiętaj też, że materiały wideo to mnóstwo korzyści:

    • pozytywny wpływ na widoczność strony w wyszukiwarkach,
    • pozwalają poszerzyć grono odbiorców poprzez możliwość dzielenia się filmem poprzez media społecznościowe (tym bardziej, że użytkownicy znacznie chętniej dzielą się ze znajomymi właśnie linkami do filmików).

Nie niskie ceny, ale dobra, pomocna klientowi treść mogą zbliżyć Cię do sukcesu. Choć na początku może i łatwo nie będzie, ale z czasem na pewno przekonasz się, że content marketing to siła e-commerce.