10 zasad, które zmienią Twoje teksty w poczytne artykuły

10 zasad, które zmienią Twoje teksty w poczytne artykuły

Siła artykułu, pisanego na potrzeby internetu tkwi przede wszystkim w ciekawej treści i nietypowym podejściu do zagadnienia. Pamiętaj, że nawet artykuł o kredycie, popularnej diecie oraz na inne tematy, które niejednokrotnie były podejmowane, może być interesujący. Nie mniej ważny jest także sposób jego prezentacji. Większość użytkowników internetu to wzrokowcy. Musisz mieć tego świadomość, jeśli chcesz, by Twoje teksty zawsze miały rzesze czytelników, którzy systematycznie będą wracać do Twoich publikacji. Trzeba tylko zadać sobie istotne pytanie: jak pisać dobre i poczytne artykuły na potrzeby internetu? Jeśli nie znasz na nie odpowiedzi, poznaj najważniejsze zasady, które sprawią, że Twoje teksty będą najchętniej czytanymi przez użytkowników.

ZAJMIJ SIĘ TREŚCIĄ

 • Zasada 1. Treść odpowiadająca potrzebom czytelnika
  Jeśli chcesz zachęcić do przeczytania artykułu, musi on zawierać treść, która będzie atrakcyjna z punktu widzenia czytelnika. Musi odpowiadać na jego potrzeby. Warto tutaj odnieść się do trendów wyszukiwawczych, choć nie można kierować się jedynie nimi.
 • Zasada 2. Chwytliwy tytuł
  Chcąc zwrócić uwagę czytelnika na Twój artykuł, postaw na przyciągający nagłówek. To w dużej mierze od niego zależy, czy użytkownik będzie zainteresowany tekstem, nie znając nawet jego treści. Jeśli wywołasz emocje i wzbudzisz ciekawość, Twoja publikacja na pewno zostanie zauważona. Temat tworzenia chwytliwych tytułów został poruszony we wpisie „Jak pisać przyciągające nagłówki„.
 • Zasada 3. Zadbaj o wstęp
  To on, zaraz po chwytliwym nagłówku ma ogromne znaczenie. Jeśli nie będzie zachęcający, nikt nie chce przeczytać dalszej treści artykułu. Pamiętaj, że wstęp nie może być zbyt długi. Musi stanowić motyw przewodni tekstu, zawierać główną myśl. Wszystko po to, by użytkownik, który przeczyta wyłącznie wstęp wiedział, o czym będzie artykuł. Trzeba przy tym używać takich słów, które mają przykuć uwagę czytelnika, a jednocześnie wzbudzić zainteresowanie.
 • Zasada 4. Zaskocz czytelnika
  Wystarczy niecodzienne i indywidualne podejście do nawet najbardziej popularnego tematu. Jeśli wykażesz się błyskotliwością, Twoje teksty będą chętnie czytane, mimo że jesteś setną osoba, która podejmuje daną tematykę.
 • Zasada 5. Używaj dynamicznych zwrotów
  Jeśli chcesz, by Twój tekst był lekki i przyjemny w odbiorze, zastanów się nad odpowiednim doborem słów. Używaj przede wszystkim czasu teraźniejszego. Strona czynna jest lepsza niż strona bierna. Pamiętaj o krótkich zdaniach, które podniosą dynamikę Twojego artykułu, który – dzięki temu – będzie dużo lepszy w odbiorze.
 • Zasada 6. Wstaw słowa kluczowe
  Warto na nie postawić, gdy chcemy, by nasz artykuł był przyjazny wyszukiwarkom i został odnaleziony przez czytelników zainteresowanych danym zagadnieniem. Stwórz listę najbardziej popularnych fraz wpisywanych w wyszukiwarkę, a następnie wpleć je w tekst. Trzeba to jednak zrobić w sposób umiejętny, by zdania ze słowami kluczowymi nie brzmiały sztucznie.
 • Zasada 7. Czytaj i poprawiaj
  Nie ma takiej możliwości, by dobry artykuł napisać bez żadnych pomyłek – za pierwszym razem. Dlatego też koniecznością jest jego ponowne przeczytanie. Bardzo często zdarza się poprawiać niektóre sformułowania nowymi i bardziej błyskotliwymi, które wpadną do głowy „w ostatniej chwili”. Ponowne przeczytanie tekstu pozwala także na wyłapanie błędów. Tekst nie może zawierać literówek, błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, stylistycznych itp.Daj swój artykuł do przeczytania kilku osobom, tak jak my to robimy. Każdy napisany tekst przekazujemy innym naszym redaktorom,by ocenili tekst i wyszukali błędy. Ich świeże spojrzenie pozwala na dopracowanie treści i wyeliminowanie wszelkich niedociągnięć. Jeśli sobie z tym nie radzisz bądź nie masz komu przekazać tekstu, po prostu zleć korektę i redakcję artykułu.

ZAJMIJ SIĘ SFORMATOWANIEM TEKSTU

 • Zasada 8. Stosuj akapity
  Jeżeli chcesz, by tekst był czytelny i przyjazny użytkownikowi, stosuj akapity. Dzięki temu cała treść jest przejrzysta, co wpływa na zwiększenie komfortu czytania. Koniecznością jest segregowanie myśli oraz wątków, unikając jednocześnie chaosu.
 • Zasada 9. Umieszczaj śródtytuły
  Szczególnie wtedy, gdy masz wiele do opowiedzenia. Jeśli planujesz, że Twój artykuł będzie dłuższy, śródtytuły są koniecznością. Dzięki nim czytelnik dokładnie będzie wiedział, o czym jest tekst oraz wybierze tę część artykułu, która najbardziej mu odpowiada i go interesuje. Brak śródtytułów to większe prawdopodobieństwo, że użytkownik zniechęci się do czytania. Jednowyrazowe nagłówki nie są jednak wskazane. Ich zwięzłość to większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz źle zrozumiany, co może sprawić, że czytelnik uzna, iż nie tego szukał.
 • Zasada 10. Postaw na przejrzystość treści
  Skoro zależy Ci na tym, by zwiększyć poczytność Twoich artykułów, musisz zadbać o jeszcze większą ich przejrzystość. Dla internautów nie są wystarczające śródtytuły. W związku z tym, że są oni głównie wzrokowcami, trzeba tak sformatować tekst, by był jeszcze bardziej przyjazny. Wszędzie tam, gdzie tylko jest możliwe, słowa należy zamienić na obrazy. Postaw na wykresy, tabele, infografiki i zdjęcia. Pamiętaj o tym, by pogrubić lub podkreślić najważniejsze wyrażenia i słowa.

Ponieważ „nie od razu Rzym zbudowano”, tak i Tobie może zająć sporo czasu napisanie dobrego artykułu, który zainteresuje internautów. Pamiętaj jednak, by się nie poddawać, ponieważ często taka umiejętność przychodzi wraz z kolejnymi artykułami.